• International Advisory Committee
  •       Ambrosio Luigi - CNR, Rome, Italy
  •       Amedee Joëlle - INSERM, Strasbourg, France
  •       Amiji Mansoor - NE, Boston, USA
  •       Bumgardner Joel - Univ. Memphis, USA
  •       Chacko KM - SRI, India
  •       Hilborn Jöns - Uppsala Univ., Sweden
  •       Hendrana Sunit - LIPI, Jakarta, Indonesia
  •       Gérard Jean-François - SGM INSA Lyon, France
  •       Grande Daniel - CNRS, Thiais, France
  •       Geckeler Kurt - GITS, Gwangju, South Korea
  •       Ganguli AK - INST, Mohali, India
  •       Jhurry Dhanjay - Univ. of Mauritius, Mauritius
  •       Karin S Kleinschek - Univ. Maribor, Slovenia
  •       Kharbanda OP - AIIMS, N Delhi, India
  •       Klok Harm-A - EPFL, Lausanne, Switzerland
  •       Kumar Mukesh - CEFIPRA, N Delhi, India
  •       Letourneur Didier - INSERM, Paris, France
  •       Misra Ashok - IV, Bangalore, India
  •       Nagasaki Yukio - Tsukuba Univ., Japan
  •       Rao PG - USTM, Khanapara, India
  •       Roger Philippe - Paris-Sud Univ., Orsay, France
  •       Roy Ipsita - Westmiinster Univ., UK
  •       Singh KP - Haryana Agricultural Univ., India
  •       Scherer Guenther - TUM CREATE, Singapore
  •       Soni VK - GFL, Noida, India
  •       Sharma Rajiv - DST, N Delhi, India
  •       Sharma CP - SCTIMST, Trivandram, India
  •       Sanyal A - Boğaziçi Univ., Istanbul, Turkey
  •       Szpyrkowicz Lidia - Venice Univ., Italy
  •       Voit Brigitte - IPF Inst., Dresden, Germany
  •       Wang Yimin - Shanghai Univ., China
  •       Xu Jian - CAS, Beijing, China
  • Steering Committee
  •       Chairman: Jain Sunil - Rajoo Eng. Ltd, N Delhi
  •       Co-Chairs: Badiger MV - NCL, Pune
                              Saroop UK - Prayag, N Delhi
  •                    Alam MS - Jamia Hamdard, N Delhii
  •       Agarwal AK - MOCF, N Delhi
  •       Chauhan GS - HP Univ., Shimla
  •       Dwivedi Mayank - DRDO, N Delhi
  •       Garg Amik - SMIT, Gangtok
  •       Ghosh AK - IIT Delhi
  •       Gupta Bhuvanesh - IIT Delhi
  •       Jain SK - CIPET, Bhopal
  •       Kader MA - APDDRL, Bengaluru
  •       Kumar Pankaj - TPM, New Delhi
  •       Krishnan PSG - CIPET, Bhubaneswar
  •       Mishra Satyendra - NM Univ., Jalgaon
  •       Mohanty Smita - CIPET, Bhubaneswar
  •       Ray Alok - AIIMS, N Delhi
  •       Sharma Anupama - P Univ., Chandigarh
  •       Sharma Bhupesh - SRI, Delhi
  •       Varghese TO - CBPST, Kochi


  • Student Committee
  •       Dalal Prashansa - IIT Delhi
  •       Joy Jincy - IIT Delhi
  •       Somani Manali - IIT Delhi
  •       Singh Garima - IIT Delhi
  •       Singh Surabhi - IIT Delhi
  •       Upadhyay Shiv - IIT Delhi
  • Organising Committee
  •       Agarwal AK - IIT Delhi
  •       Anjum Sadiya - IIT Delhi
  •       Chowdhury D - IASST Guwahati
  •       Deopura BL - IIT Delhi
  •       Gupta Amlan - SMIMS, Gangtok
  •       Gupta Dipak - T Univ., Nepal
  •       Jassal M - IIT Delhi
  •       Jayakumar R - Amrita, Kochi
  •       Kaith BS - NIT, Jalandhar
  •       Katiyar Vimal - IIT Guwahati
  •       Maiti P - IT, BHU, Varanasi
  •       Nandan Bhanu - IIT Delhi
  •       Patri M - NMRL, Ambernath
  •       Parsania PH - Saurashtra Univ., Rajkot
  •       Rajendran N - Anna Univ., Chennai
  •       Rattan Sunita - Amity Univ., Noida
  •       Rathour JK - GFL, Bharauch
  •       Srivastava Rajiv - IIT Delhi
  •       Singh SP - NPL, Delhi
  •       Varade Dharmesh - A Univ, Ahmedabad
  •       Varms HK - SCTIMST, Trivandrum
  •       Varma RS - IIT Chennai
  •       Vemuri Nalini - Life Care Innov, Gurgaon
  •       Yadav Amar - T Univ., Nepal